Nadwaga u dzieci i osób dorosłych – rodzaje i przyczyny

 

Nadwaga

Nadwaga to co prawda nie otyłość, lecz obydwóch przypadków nie należy rozdzielać. To właśnie od pierwszych oznak nadwagi zmierzamy bowiem ku otyłości. Znajdując się w fazie początkowej nadwagi, każdy z nas powinien zatem potraktować taki stan rzeczy jako ostatni dzwonek do rozpoczęcia aktywnego przeciwdziałania postępowania gromadzeniu się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. W przeciwnym razie, w bliższym, lub dalszym czasie będziemy musieli stawić czoła już o wiele bardziej złożonemu problemowi, jakim jest stan otyłości.
Nawigacja:

Jak rozumieć samo pojęcie nadwagi?

Zapewne wielu z nas jest świadoma tego, jak wielce niekorzystny wpływ na nasz organizm wywiera właśnie nadwaga bądź otyłość. Należy mówić tutaj o różnego rodzaju chorobach i komplikacjach, chociażby układu sercowo-naczyniowego, który w społeczeństwie daje o sobie znać najwięcej.

Stan nadwagi to z naukowego punku widzenia przypadek, gdy stopień nagromadzenia tłuszczu w naszym organizmie lokuje się w przedziale powyżej 10%, jednocześnie nie przekraczając progu 20%. Po jego przekroczeniu mówimy już natomiast bezpośrednio o stanie otyłości danego pacjenta. Istnieje jeszcze jeden próg nadmiernej masy ciała, który określamy mianem otyłości olbrzymiej, odpowiadającej stopniowi otłuszczenia organizmu powyżej 30%.

Nadwaga u dziecka to problem XXIw

Nadwaga u dzieci to problem powstały na skutek zmian w ostatniej dekadzie. Szybki rozwój technologi w każdym sektorze rynku realnie na sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci. Co przełożyło się mocno na sposób ich żywienia. Nadwaga u dzieci jest w większości przypadków związana z niezwykle dużą ilością czasu spędzoną przed komputerem, a także niewłaściwym trybem żywienia. Współcześnie dostęp do pokarmów jest bardzo prosty. Zaś stale rosnąca w nich zawartość cukrów sprawia, że cierpiące na brak aktywności fizycznej w postaci zabawy na dworze, treningu sportowego, spożywając je, negatywnie wpływają na swoje zdrowie. Przyczyniając się do inicjowania problemu, jakim jest nadwaga u dzieci.

Również i rodzice odpowiedzialni są często bezpośrednio za występowanie tego schorzenia u swoich dzieci. Wynika to z racji braku przywiązywania uwagi do właściwego trybu życia, a także trybu żywieniowego przez swoje dzieci. Jeżeli w tym kontekście ani rodzice, ani państwa, nie podejmą konkretnego przeciwdziałania, problem ten jest w stanie urosnąć do niewyobrażalnej skali. Tylko teraz mówi się o aż 400 000 przypadkach otyłych pacjentów w wieku dziecięcym jedynie w samej Europie. Nadwaga u dzieci to zatem bardzo niepokojący problem. Co gorsza, nadwaga u dzieci może, a nawet na pewno będzie miała wpływ na dalszy stan zdrowia ogólnego naszych dzieci.

Nadwaga – rodzaje i przyczyny

Podobnie jak w przypadku wielu różnych schorzeń nadwaga i jej przyczyny mogą mieć naprawdę urozmaicone podłoże. Do bezpośrednich powodów występowania problemów z nadwagą, czyli nadmiernie gromadząca się tkanką tłuszczową w naszym organizmie, zaliczamy przede wszystkim niewłaściwe przyzwyczajenia i postępowania w kontekście stylu życia oraz żywienia. To jedna z głównych przyczyn nadwagi u ogromnej liczby pacjentów. Niestety wielu z nas jest zupełnie nieświadoma faktu, że spożywając pokarmy, których wartość energetyczna przewyższa nasze dzienne zapotrzebowanie, nie mogą zostać rozdysponowane przez organizm w należyty sposób. To właśnie z tego powodu, ów nadmiar energetyczny zostaje przez organizm potraktowany jako substancja zapasowa. Odkłada się przez to w różnych miejscach naszego ciała, będąc powodem przybierania na wadze. Brak kontroli nad tym procesem prowadzi do systematycznego narastania masy ciała, prowadząc w kierunku otyłości.

Jakie są inne przyczyny nadwagi?

Nadwaga przyczyny może mieć również utożsamiane z różnego rodzaju uwarunkowaniami genetycznymi. Te są czynnikiem całkowicie od nas niezależnym, ponieważ zapisane są w naszym kodzie genetycznym. Osoby dotknięte takimi predyspozycjami powinny nieustannie mieć się na baczności, dbając o gospodarkę energetyczną swojego organizmu, aby oszczędzić sobie ewentualnych problemów z nadmierną masą ciała.

W przyczyny nadwagi można wliczać także uwarunkowania psychologiczne, które w wyniku trudności zmagania się np. ze stresem, przyczyniają się do tak zwanego zajadania problemów, poprzez spożywanie nadmiernej ilości pokarmów. Również i zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego mogą być odpowiedzialne za nasze niewłaściwe podejście do stylu żywienia, składając się na jeden z czynników otyłości.

Jak zapobiegać nadwadze?

Przede wszystkim nie należy lekceważyć problemu, a zauważając pierwsze oznaki gromadzącej się masy ciała, czy tłuszczu, powinniśmy podjąć natychmiastowe działania. Ich zakres powinien przede wszystkim objąć styl naszego codziennego życia oraz żywienia.

Skutki nadwagi – o otyłości słów kilka

Mówiąc o otyłości, należy przede wszystkim wyróżnić kilka jej rodzajów. Ze względu na podstawowe przyczyny jej występowania, podobnie jak w przypadku nadwagi dokonuje się podziału na otyłość pierwotną i wtórną. Ta pierwsza wynika przede wszystkim z naszego indywidualnego postępowania bądź uwarunkowań genetycznych, czy biologicznych. Otyłość wtórna to zaś nic innego jak następstwo wystąpienia tego schorzenia na skutek występowania różnego rodzaju schorzeń i powikłań towarzyszących.

Mowa tutaj o różnego rodzaju nieprawidłowościach w strukturze metabolizmu naszego organizmu. Oraz zaburzeniach hormonalnych, endokrynopatiach, czy zaburzeniach pracy układu sercowo-naczyniowego, a nawet nerwowego. Jak zatem widać podłoże otyłości wtórnej jest o wiele bardziej skomplikowane. Do najczęściej spotykanych chorób w tym przypadku zalicza się na przykład zespół Padera-Williego, zespół Downa, zespół Laurene’a-Moona-Biedla, czy chorobę Dercuma.

Nadwaga, otyłość i ich inne oblicza

  • nadwaga pierwotna i wtórna to jednak terminy głównie funkcjonujące w świecie medycyny, które to uległy poszerzeniu na wiele innych definicji i rodzajów. Do jednej z najbardziej popularnych podziałów otyłości czy nadwagi zalicza się jej klasyfikację ze względu na lokalizację na powierzchni naszego ciała.
  • nadwaga uogólniona — to rodzaj otyłości, bądź nadwagi obejmującej cały obszar organizmu, co oznacza, że gromadząca się w nadmiarze tkanka tłuszczowa w sposób równomierny deponowana jest jako substancja zapasowa w różnych miejscach naszego ciała.
  • otyłość brzuszna, nadwaga brzuszna (otyłość typu androidalnego) – ten rodzaj otyłości popularny jest głównie w środowisku mężczyzn. Charakterystycznym objawem jest tutaj gromadzenie się całego nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Jest to jednocześnie najgorszy i najbardziej niebezpieczny rodzaj otyłości, mający wpływ na powstawanie wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, czy cukrzycy. Styl ten w popularnym rozumowaniu określa się też hasłem “jabłko”. Dlatego, że taki właśnie kształt przyjmuje nasza talia, dotknięta problemem otyłości typu androidalnego.
  • nadwaga pośladkowo-udowa (gynoidalna) – ostatni z modeli charakteryzujących schorzenie nadwagi i otyłości to model otyłości gynoidalnej, która charakteryzuje się odkładaniem materiału zapasowego głównie w okolicach ud i pośladków.


Sylwetka powstająca na skutego tego rodzaju otyłości określana jest zatem mianem “gruszki”. W porównaniu do otyłości typu androidalnego nadwaga pośladkowo-udowa jest zdecydowanie łatwiejsza do pokonania. Nie stanowiąc już aż tak dużego zagrożenia dla całej struktury funkcjonowania organizmu.

Jak kontrolować nadwagę i otyłość?

Istnieje wiele badań oraz metod wyznaczania stopnia stłuszczenia organizmu. Jedne z nich wymagają ingerencji lekarza, inne zaś można przeprowadzić w naszym domu na własną rękę. Mowa tutaj na przykład o wskaźniku Body Mass Index (BMI), czy Waist Hip Ratio (WHR). Metoda WHR, wykorzystująca stosunek bioder do uda nie w każdym przypadku otyłości może okazać się skuteczna. W kontrze BMI, uwzględniające wiek, wzrost, wagę okazuje się skuteczne niemal w każdym wypadku.

Podsumowując

Niezależnie od typu nadwagi, bądź otyłości jesteśmy dotknięci, w żadnym razie nie powinniśmy ignorować tego problemu, a wręcz przeciwnie rozpocząć natychmiastowe działanie w kierunku pozbycia się tego problemu. Zlekceważona i nieleczona choroba może bowiem prowadzić do rozległych problemów z ogólnym stanem zdrowia naszego organizmu, a nawet zagrozić naszemu życiu.

Źródła:
  1. Nadwaga i otyłość: interwencje psychologiczne, Aleksandra Łuszczyńska, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, ISBN: 8301153210, 9788301153212
  2. Nadwaga: popularne diety Porady Lekarza Rodzinnego, Jolanta Piekarczyk, Wydawnictwo Edukacyjne Literat, Wydawnictwo Literat, 2016, ISBN: 8378985709, 9788378985709
  3. Overweight and the Metabolic Syndrome:: From Bench to Bedside Tom 26 z Endocrine Updates, George A. BrayLouisiana State UniversityDonna Ryan, Springer Science & Business Media, 2007, ISBN: 0387321640, 9780387321646
  4. If Your Child is Overweight: A Guide for Parents, Susan M. Kosharek, American Dietetic Associati, 2006, ISBN: 0880913622, 9780880913621

Dodaj komentarz