Nie tylko obżarstwo. Jakie są przyczyny otyłości?

 przyczyny otyłości

Otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej, narządach i tkankach. Przejawia się to wzrostem masy ciała o 20 procent lub więcej ze średnich wartości spowodowanych tkanką tłuszczową. Najskuteczniejszym sposobem leczenia otyłości jest łączne stosowanie składników: diety, suplementów diety, ćwiczeń fizycznych i odpowiedniej psychologicznej adaptacji danej osoby. Kobiety są narażone na rozwój otyłości dwa razy częściej niż mężczyźni, wiek i krytyczny okres dla pojawienia się nadwagi wynosi od 30 do 60 roku życia.


Nawigacja:

Badanie otyłości i sposobów radzenia sobie z nią dotyczy nie tylko endokrynologii. Według szacunków międzynarodowych ekspertów otyłość jest globalną epidemią współczesności, obejmującą miliony ludzi na świecie, niezależnie od grupy zawodowej, społecznej, narodowej, geograficznej, płci i wieku. Otyłość została zakwalifikowana jako epidemia XXI wieku nawet przez Międzynarodową Organizację Zdrowia – WHO.

Nawyki główną przyczyną otyłości

Rozwój otyłości jest najczęściej spowodowany naruszeniem równowagi między poborem energii z pożywienia a wydatkami energetycznymi ciała. Nadmiar kalorii otrzymany w organizmie i niespożytkowany jest przekształcany w tłuszcz, który gromadzi się w tłuszczowych bazach organizmu (głównie w tkance podskórnej, węzłach chłonnych, ściankach brzusznych, organach wewnętrznych itd.).

Otyłość – przyczyny metaboliczny a przejadanie się

Otyłość przyczyny ma związane ze zwiększeniem rezerw tłuszczowych, co prowadzi do wzrostu masy ciała i zakłóceń w funkcjonowaniu wielu układów ciała. Otyłość przyczyny ma również w przejadaniu się i dotyczy to ponad 90% przypadków, kolejne 5% przypadków otyłości jest spowodowane zaburzeniem metabolicznym.

Zmiany zachowań żywieniowych pojawiają się w wyniku naruszenia regulacji podwzgórzowo-przysadkowej, która jest odpowiedzialna za kontrolowanie reakcji behawioralnych. Występuje zmniejszenie wydzielania odpowiedniego hormonu, który ma działanie rozkładu komórek tłuszczowych, rozwija się zbyt wysoki poziom insuliny, zaburzenie metabolizmu hormonów tarczycy i wrażliwość tkanek na nie.

Przyczyny otyłości zależne są od szeregu czynników:

 • Mało aktywny styl życia
 • Genetycznie wywołane zaburzenia aktywności enzymatycznej
 • Nieodpowiednia dieta (nadmierne spożycie węglowodanów, tłuszczów, soli, napojów słodkich i alkoholowych, jedzenie nocą, itp.)
 • Niektóre patologie endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, hipogonadyzm, guz insulinowy, choroba Cushinga)
 • Psychogenne przejadanie się
 • Warunki fizjologiczne (laktacja, ciąża, menopauza)
 • Stres, brak snu, stosowanie leków psychotropowych i hormonalnych (sterydy, insulina, tabletki antykoncepcyjne) itp.

Klasyfikacja otyłości – BMI

Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała klasyfikację stopni otyłości w oparciu o definicję wskaźnika – wskaźnik masy ciała BMI dla osób w wieku od 18 do 65 lat. BMI oblicza się według wzoru: waga w kg / wzrost w metrach na kwadrat. Według BMI następują następujące warianty masy ciała i ryzyko powikłań:

 • BMI od 18,5 do 24,9 (normalny) – odpowiada masie ciała w normie.
 • BMI od 25,0 do 29,9 (podniesiony) – wskazuje na nadmierną masę ciała.
 • BMI od 30,0 do 34,9 (wysoki) – odpowiada 1 stopniowi otyłości.
 • BMI od 35,0 do 39,9 (bardzo wysoki) – odpowiada II stopniowi otyłości.
 • BMI od 40 i więcej (nadmiernie wysoki) – wskazuje na otyłość III i IV stopnia.
 • BMI wynoszący 30 lub więcej wskazuje na obecność otyłości i bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, wymaga badania lekarskiego i opracowania indywidualnego schematu leczenia.

Otyłość – skutki

Osoby ciepiące z powodu otyłości odczuwają dyskomfort psychofizyczny, zaburzenia seksualne, choroby kręgosłupa i stawów.

Inne skutki otyłości to:

 • Zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Zawał mięśnia sercowego
 • Udaru mózgu
 • Cukrzyca
 • Uszkodzenia nerek i wątroby
 • Niepełnosprawność i śmiertelność z powodu tych chorób.

Pacjenci z otyłością 2-3 razy częściej cierpią na nadciśnienie, 3-4 razy na dusznicę bolesną i chorobę niedokrwienną serca niż osoby o prawidłowej wadze. Praktycznie każda choroba, nawet taka jak grypa i zapalenie płuc, u otyłych pacjentów są dłuższe i cięższe, mają większy odsetek powikłań.

Źródła:
 1. Otyłość: zapobieganie i leczenie : porady lekarzy i dietetyków Instytut Żywności i Żywienia Zaleca, Mirosław Jarosz, PZWL, 2006, ISBN: 832003468X, 9788320034684
 2. Obesity: Preventing and Managing the Global Epidemic IIS microfiche library Wydanie 894 z Technical report series, World Health Organization, ISSN: 0512-3054 Tom 894 z WHO technical report series: World Health Organization Tom 894 z World Health Organization technical report series, World Health Organization, 2000,  ISBN: 9241208945, 9789241208949

12 Odpowiedzi do Nie tylko obżarstwo. Jakie są przyczyny otyłości?

 1. Marek pisze:

  Niestety otyłość to nic przyjemnego, ale przecież pracujemy na nią latami! dlatego musimy liczyć się z tym ze jej wyleczenie nie zajmie nam miesiaca czy dwóch ale znacznie dłużej.

 2. Monisq pisze:

  Przyczyny otyłości… dobre pytanie! Sama nie wiem jak to jest ze niektórzy jedzą za trzech i nie tyją a innych tuczy nawet powietrze. :/ Ale nie ma na to rady trzeba brać się za siebie. Ja stosuje reducer thermo extreme, w połączeniu z lekkimi ćwiczeniami i dietką daje rewelacyjne efekty.

  • terner23 pisze:

   Niestety natura rozdaje nierówno. Inni mają lepszy metabolizm, drudzy wolniejszy. Tak jak w innych dziedzinach życia, niektórym przychodzi ciężej i dłużej na efekty pracować. :] Ale to ma swoje dobre strony, bo bardzo uczy wytrwałości i umacnia charakter.

 3. Polcia pisze:

  Vitalka zobacz sobie na stronie producenta: https://reducerthermoextreme.pl/ przy odrobinie szczęścia może nawet uda Ci się trafić na jakąś fajną promke. 🙂

  • Vitalka pisze:

   Dzięki Polcia ;). Zamówiłam, kurier ma się pojawić w poniedziałek, także po pierwszym miesiącu kuracji dam znaka, co i jak!

 4. Reducerka pisze:

  A mi udało się schudnąc dzięki prostej, krótkiej gimnastyce i łatwej w utrzymaniu dietce. Pomógł mi też w tym świetny suplement – Reducer Thermo extreme. Zapraszam was do przeczytania mojej recenzji https://reducerthermo.pl/b1 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

 5. Anula pisze:

  Tłumaczenie się chorobą jest wygodne, ale nie pomaga nam w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Nawet mając hashimotgo czy inne problemy da się schudnąć tylko trzeba chcieć. Ja mam ogromne problemy z tarczycą i wiem, że wiele osób także odniosło sukces walcząc z takimi schorzeniami. 🙂

 6. Vitalka pisze:

  Moja trenerka też poleciła mi ostatnio reducer thermo extreme, podobno ma zbawienny wpływ na sylwetke osób którym nie pomaga ani dieta ani ćwiczenia, tylko gdzie ja dostane to cudo?

 7. milutka94 pisze:

  Najgorsze to jest chyba, jak zajadamy stres. W takim wypadku to już chyba trzeba wybrać się do psychologa, bo sam dietetyk nie wystarczy… :/

  • Goja pisze:

   Zdecydowanie wsparcie lekarza psychologa w takiej sytuacji będzie niezbędne. Wówczas problem siedzi głębiej w głowie, a sam dietetyk nie jest na tyle wykwalifikowany, żeby sobie z tym poradzić.

 8. Vienn pisze:

  Ah z tą otyłością… U mnie niestety waga się zwiększyła (chociaż nie drastycznie) po zmianie rodzaju antykoncepcji. Niestety, apetyt wzrósł – kilogramy wzrosły również. A potem bardzo ciężko było je zbijac. Jak na razie zrzuciłam już 5 i chciałabym jeszcze drugie tyle. Pomyślę, czy nie zainwestować w jakiś suplement diety, chociaż… do tego to mam małą rezerwę 😛

 9. Lemony pisze:

  Od paru miesięcy walczę i nadal nie mogę schudnąć z ud. Czy są jakieś SKUTECZNE ćwiczenia, które pomogą mi te partie wyrobić? :/ Pomóżcie pls

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemdziesiąt dwa − 67 =