Otyłość brzuszna czy olbrzymia? Podstawowy podział

 

Otyłość – rodzaje i podział

Poruszając temat otyłości, bardzo często wykazujemy się dużym brakiem świadomości w kontekście rozróżniania poszczególnych przypadków tego schorzenia. Dzieje się to zarówno na podłożu przyczynowo-skutkowym, jak i obszarze jego występowania w naszym organizmie.

Nawigacja:

Otyłość brzuszna, kliniczna czy w końcu jaka?

Otyłość to wbrew pozorom skomplikowana choroba. Nieleczona nie tylko jest w stanie poważnie pogorszyć stan naszego zdrowia, ale i również zagrozić naszemu życiu. Uwzględniając jedynie przyczyny występowania otyłości, możemy zatem mówić o podziale ze względu na jej strukturę pierwotną i wtórną. W dalszej części artykułu wspomnimy także o innych zagadnieniach w kontekście otyłości, poruszając takie kwestie jak otyłość typu androidalnego, otyłość brzuszna, otyłość 1 stopnia, otyłość 2 stopnia, otyłość 3 stopnia i otyłość kliniczna, czy otyłość olbrzymia. Jak donosi czasopismo Focus, Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego wskazuje na 25,2 procentowy wskaźnik otyłości całej populacji Polski. To bardzo niepokojące dane.

Otyłość kliniczna

W przypadku otyłości pierwotnej bądź nazywanej też kliniczą, za główną przyczynę występowania uznaje się nadmierne spożywanie pokarmów, których wartość energetyczna jest tak duża, że zdecydowanie przekracza możliwości przetworzenia i rozporządzenia ze strony naszego organizmu. Problem ten należy odwołać również do prowadzonego przez nas stylu życia, który nie wspiera naszego organizmu w przetwarzaniu dostarczanej mu energii. Jeżeli więc tryb naszego życia cechuje się racze dużą ilością czasu spędzanego w bezruchu, powinniśmy być świadomi, że jest to najprawdopodobniej podstawowa przyczyna naszej otyłości.

Z niewłaściwym trybem życia i odżywiania się związane jest także podłoże psychologiczne naszego ciała. Część z nas nie radzi sobie ze stresem w należyty sposób, wyrabiając u siebie
nawyk zajadania, który w pewien sposób pozwala wyładować negatywne emocje. Niestety, na dłuższą metę nie przynosi to korzystnego rozwiązania, a wręcz przeciwnie, stwarza nam jeszcze więcej problemów. Otyłość pierwotna może być także warunkowana genetycznie lub biologicznie. Oznacza to, że problem przybierania na wadze i odkładania się tkanki tłuszczowej, występuje w naszym organizmie niezależnie. Będąc zakodowany w genach, bądź związany jest z występowaniem zaburzeń funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, który ma wpływ na ilość spożywanych posiłków.

Otyłość wtórna

W przypadku tego rodzaju otyłości wchodzimy w temat nieco poważniejszego podłoża przyczynowego jej występowania, gdyż jest ona zazwyczaj związania z występowaniem różnego rodzaju chorób dotyczących genetyki ludzkiego organizmu, ośrodkowego układu nerwowego, czy metabolizmu. Do najbardziej popularnych schorzeń współistniejących z otyłością bądź będących jej przyczyną zalicza się przede wszystkim zespół Padera-Williego, zespół Downa, zespół Laurene’a-Moona-Biedla, oraz chorobę Dercuma.
Przyczyny występowania otyłości mogą być także związane z zaburzeniami hormonalnymi, w stanach endokrynopatii. Konkretnie należy przytoczyć tutaj niedobory hormonów wzrostu, zaburzenia pracy tarczycy i przytarczyc, hiperinsulinizm pierwotny, zespół przekwitania, czy zespół Cushinga.
Do pozostałej grupy schorzeń zalicza się także choroby związanie z zaburzeniami w obszarze podwzgórza.

Otyłość uogólniona

Wspomniane w powyższej części artykuły grupy klasyfikujące otyłość pozwalają spojrzeć na wagę problemu ze strony medycyny. Wykonując mniej lub bardziej skomplikowane badania diagnostyczne, lekarze są w stanie określić, czy podłoże chorobowe związane jest jedynie z naszym postępowaniem. Oraz czy w naszym organizmie występują zaburzenia w jego prawidłowym funkcjonowaniu.

Otyłość olbrzymia a otyłość kliniczna 

Wszyscy wiemy, że klasyfikacji otyłości dokonuje się także w wielu innych kryteriach. Wykorzystując do tego celu różnego rodzaju wskaźniki w tym właśnie na przykład BMI (Body Mass Index), czy WHR (Waist Hip Ratio). Za ich pomocą nie tylko możemy w pewien sposób nadzorować stan naszego organizmu w kontekście otyłości, ale także zdecydowanie łatwiej nam sklasyfikować swój przypadek oraz stan jego zaawansowania, jednocześnie pozwalając na obranie właściwego kierunku przeciwdziałania. Dzięki wskaźnikom możemy na przykład przyporządkować stan otyłości do odpowiedniej grupy, wiedząc, czy dotyka nas otyłość 1 stopnia, otyłość 2 stopnia (otyłość kliniczna) bądź otyłość 3 stopnia (otyłość olbrzymia).

Otyłość uogólniona

W przypadku tego rodzaju otyłości, mamy do czynienia przede wszystkim z równomiernie rozkładającą się tkanką tłuszczową. Najczęstszą grupą, której dotyczy ten problem, są osoby, które z otyłością, bądź nadwagą zmagały się jeszcze w swoim dzieciństwie. W tym przypadku nie wykorzystuje się zatem wskaźnika WHR. Jego wartość zmienia się na skutek narastających dysproporcji elementów naszego ciała. Rezygnuje się przez to z niego na rzecz BMI, który wykorzystuje zależność wagi, wzrostu, wieku i płci.

Otyłość brzuszna, czyli otyłość typu androidalnego

Otyłość brzuszna to najczęściej problem dotykający mężczyzn. Przybieranie tkanki tłuszczowej odbywa się głównie w partii brzusznej, nie uwidaczniając się w pozostałych elementach organizmu. Otyłość typu androidalnego najczęściej wiązana jest z różnego rodzaju powikłaniami chorobowymi jak nadciśnienie, cukrzyca, czy choroba wieńcowa. W potocznym określeniu otyłość brzuszna określana jest typem jabłka. Otyłość brzuszna, typu androidalnego może być zbadana na przykład przy wykorzystaniu wskaźnika WHR.

Otyłość pośladkowo-udowa — gynoidalna

W przeciwieństwie do typu jabłko, w przypadku otyłości pośladkowo-udowej mamy do czynienia z typem gruszki. Związane jest to z kształtem przyjmowanym przez talię wraz z odkładającą się tkanką tłuszczową. Tego rodzaju otyłości o wiele trudniej się pozbyć, co związane jest z dużym wysiłkiem, jednakże z punktu widzenia zdrowia, nie jest ona tak niebezpieczna, jak otyłość brzuszna (otyłość typu androidalnego).

Otyłość 1 stopnia, otyłość 2 stopnia, otyłość 3 stopnia

Posługując się różnego rodzaju wskaźnikami, mającymi na celu sprawdzenie stanu naszej nadwagi, lub otyłości, wyróżniamy poszczególne progi klasyfikujące zaawansowanie naszego schorzenia. Pierwszy próg, w którego przypadku wskaźnik BMI wskazuje wynik z przedziału o
zakresie od 30 do 34,9 kg/m2 to według medycznej interpretacji otyłość 1 stopnia. W przypadku przekroczenia granicy prawostronnej wchodzimy w zakres kończący się na poziomie wskaźnika o wyniku 39,9 kg/m2 – ten stan to już tak zwana otyłość kliniczna, bądź też otyłość 2 stopnia. Otyłość 3 stopnia to zaś przypadek, w którym rezultat kalkulacji BMI przekracza 40 kg/m2 – otyłość olbrzymia.

BMI – Body Mass Index — Wartości klasyfikujące:

WARTOŚĆ BMI/STOPIEŃ OTYŁOŚCI

  • 30 – 34,9 kg/m2 – Otyłość 1 stopnia
  • 35 – 39,9 kg/m2 – Otyłość 2 stopnia, otyłość kliniczna
  • 40 kg/m2 – Otyłość 3 stopnia, otyłość olbrzymia
Źródła:
  1. Handbook of Obesity: Etiology and Pathophysiology, Tom 1, George A. BrayW. P. T. James, CRC Press, 2003, ISBN: 0824759753, 9780824759759
  2. Otyłość brzuszna: dlaczego jest niebezpieczna i jak się jej szybko pozbyć Jedność Zdrowie, Nicole Schaenzler, Wydawnictwo Jedność, 2017, ISBN: 8379715349, 9788379715343

Dodaj komentarz